Home Minnesota Educator Member honor Roll

Member honor Roll

Share on
EmailTwitterFacebookLinkedIn

Minnesota State 2020 Board of Trustees Awards For Excellence

Educators of the Year:

  • Jessie Breyer-Peterson, Century College
  • Ruthanne Crapo Kim, Minneapolis Community and Technical College
  • Miriam Kero, Hibbing Community College
  • Stephanie Zarse, Normandale Community College
  • Outstanding Educators:
  • Jay Anderson, Normandale Community College
  • Jim Biederman, Anoka-Ramsey Community College
  • Gale Bigbee, South Central College
  • Tracy Boyle, Minneapolis Community and Technical College
  • Jill Cadwell, Century College
  • Angela Coffee, Century College
  • Joanna Cregan, Saint Paul College
  • Jesse Dahl, Hibbing Community College
  • Fernande Deno, Anoka-Ramsey Community College
  • Rebecca Driscoll, Anoka Technical College
  • Angela Effertz, Normandale Community College
  • Nora Gibbons, Saint Paul College
  • K.C. Hanson, Minnesota State Community and Technical College
  • Catherine Haslag, Riverland Community College
  • Matt Hoepner, St. Cloud Technical and Community College
  • Miki Huntington, Minneapolis Community and Technical College
  • Kerry Jaeger, Northland Community and Technical College
  • Joel Jensen, North Hennepin Community College
  • Katy Lundell-Stuhr, Ridgewater College
  • Rita Miller, Minnesota West Community and Technical College
  • Carolyn Neubauer, St. Cloud Technical and Community College
  • Colleen Norgren, Ridgewater College
  • David Otto, Central Lakes College
  • Kathleen Porter, Central Lakes College
  • Tinna Ross, North Hennepin Community College
  • Nancy Shih-Knodel, North Hennepin Community College
  • Brad Thorpe, Hennepin Technical College
  • Alli Vainshtein, Saint Paul College
  • Kent Voelkner, Lake Superior College
  • Melanie Waite-Altringer, Anoka-Ramsey Community College
  • Richard Watkins, Riverland Community College
  • Suzanne White, Normandale Community College
  • Rhonda Wiggins, Hennepin Technical College
  • Karin Wright, Rochester Community and Technical College
  • Nikolay Zhelev, Lake Superior College

Presidential Awards for Excellence in Mathematics and Science Teaching

Eric Friberg, high school science teacher, West St. Paul-Mendota Heights-Eagan

2020 MNSHAPE Physical Education and Health Teachers of the Year

Health Education Teacher of the Year:

  • Jessica Matheson, Rockford
  • Elementary School Physical Education Teacher of the Year:
  • Randy Spring, South Washington County
  • Adapted Physical Education Teacher of the Year:
  • Jen Heebink, Buffalo

National Board Certified Teachers

The following Education Minnesota members earned National Board Certification in 2020:

  • Kara Cisco, St. Louis Park
  • Alyssa Barnes, Edina
  • Kristy Ardinger, Edina
  • Bryana Carlson, Edina
  • Brad Dahlman, Edina
  • Rebecca Holscher, Minnetonka
  • Laura Meyer, Big Lake
  • Becky Ryan, Roseville
  • Shannon Seaver, Edina
  • Margaret Trenda, Edina
  • Erica Wattson, Edina
  • Lucas Wax, Saint Paul
  • Daniel Mollick, Edina
  • Sarah Strauss, Minnetonka

Similar Posts