Governing board

 

Alan Helgerson
Election District H, Albert Lea Education Association

Amethyst Stegbauer
NEA student director At-large
EMSP-University of Minnesota Duluth

Amy Aho
Election District E, Education Minnesota Brainerd

Annette Davis
Election District X, Robbinsdale Federation of Teachers

Ben Schwanke
Election District Q, Education Minnesota-Roseville

Bety Rios-Christensen
Higher Education/Statewide Affiliate,
State Residential Schools Education Association

Brenda Johnson
ESP director at-large, Minneapolis Federation of Teachers

Cindy Kluempke
Election District F, Princeton Education Association

Delene Sanders
At-large , Zone 7, North St. Paul-Maplewood-Oakdale

Don Sinner
NEA director, Education Minnesota Lakeville

Ellen Olsen
NEA ESP at-large, St. Paul Federation of Educators

Geneva Dorsey
Ethnic minority affairs,
Minneapolis Federation of Teachers and ESPs

Greta Callahan
Election District P, Minneapolis Federation of Teachers and ESPs

Heather Bakke
At-large Zone 4, Gibbon Fairfax Winthrop Education Association

Heidi Morris
At-large Zone 2, Education Minnesota Duluth Clerical

Jamie Alsleben
Election District W, Eden Prairie Education Association

Jared Simpson
Election District V, Education Minnesota-St. Michael/Albertville

Jerome Bellefeuille
Election District C, Frazee Education Association

Jessie Holm
Election District N, Education Minnesota - Hastings

Jodi Hansen
Election District G, Education Minnesota Worthington

Joe Cerar
At-large Zone 5, Education Minnesota Plainville-Elgin-Millville

Julie Jagusch
EdMN Retired president

Kate Schmidt
At-large Zone 6, Dakota County United Educators

 

Katie Lillis
Education Minnesota Aspiring Educators president

Mark Swenson
Election District A, East Grand Forks Education Association

Marshall Thompson
Election District T, Education Minnesota - Osseo

Matthew Wilmes
Election District I, Eduction Minnesota - Lewiston-Altura

Maureen Morrow
At-large, Zone 1, Deer River Education Association

Michelle Dennard
ESP at-large, Osseo ESP Paraprofessioinal

Michelle Farnum
Election District U, Elk River Education Association

Vacant
Election District D

Monica Byron
Election District Y, Education Richfield

Nancy Cordes
NEA director, Robbinsdale Federation of Teachers

Nick Faber
Election District O, St. Paul Federation of Educators

Rob Simonich
Election District B, Ely Education Association

Robin Courrier
NEA director, Mankato Teachers' Association

Vacant
Election District K

Ryan Fiereck
At-large Zone 3, Education Minnesota St. Francis

Ryan Roseen
Election District M, Dakota County United Educators

Scott Schaefer
Election District S, Anoka Hennepin Education Minnesota

Shelli Arneson
Election District Z, Minnesota State College Faculty - Rochester

Stacey Vanderport
Election District R, Mounds View Education Association

Sue Snyder
ESP at-large, Saint Paul Federation of Educators

Todd Andrix
Election District J, Owatonna Education Association

Wendy Drugge Wuensch
Election District L, Burnsville Education Association

Vacant
Zone 8